wtorek, 18 lutego 2014

Różnorodne są motywy ludzkiego postępowania

      Człowiek w swym życiu kieruje się różnymi motywami, które skłaniają go do nie zawsze właściwych postępowań. Motywy, które przeważają to żądza władzy, pragnienie miłości i potrzeba sprawiedliwości. Możemy je znaleźć zarówno w literaturze, jak również w życiu codziennym.
      Jednym z motywów jest żądza władzy, która często staje się najważniejszą wartością człowieka. Ludzie smakując władzy, stają się od niej uzależnieni i zrobią wszystko, by jej nie stracić. Przykładem może być ,,Balladyna” Juliusza Słowackiego, która za wszelką cenę stara się zdobyć władzę. Po wielu staraniach osiąga sukces, zabijając przy tym swoich najbliższych. Żądza władzy jest tak wielka, że nie zdaje sobie sprawy ze swoich czynów. Balladyna marzy o lepszym życiu, irytują ją codzienne, przyziemne czynności. Nie zwraca uwagi na uczucia innych, tylko dąży do swojego celu, który jest dla niej wszystkim. Z kolei w utworze „Antygona” poznajemy króla Kreona, stającego przed ciężkim wyborem - pozostać wiernym swoim obowiązkom jako władcy czy ocalić bliską dla niego osobę. Jednak dla Kreona władza jest ważniejsza od rodziny.
      Następnym motywem jest pragnienie miłości. Człowiek, by zyskać uczucie drugiej osob,y jest w stanie zrobić wszystko i poświęcić się. Przykładem może być postać Aliny w „Balladynie” Słowackiego. Dziewczyna daje z siebie wszystko w konkursie o ukochanego. Inny przykład stanowi „Antygona” Sofoklesa, w której także występuje wątek miłosny. Hajmon, narzeczony Antygony popełnia samobójstwo z tęsknoty za ukochaną, która wcześniej także odbiera sobie życie. Matka Hajmona, nie mogąc pogodzić się z utratą syna, zabija się. Kolejny obraz miłości widzimy w trenach Kochanowskiego, poświęcającego je zmarłej córeczce, Urszuli. Mężczyzna tęskni za nią i zrobiłby wszystko by ją jeszcze raz zobaczyć. Patrząc na jej stare ubrania wspomina czasy, w których jeszcze żyła. Jego dzieła są prawdziwym dowodem miłości ojca do córki.
      Kolejnym motywem, którym człowiek się kieruje jest potrzeba sprawiedliwości. Występuje ona w utworze Sofoklesa, gdzie Antygona musi wybrać pomiędzy sprawiedliwością bożą, a ludzką. Kobieta uważa że prawa boskie są ważniejsze od ludzkich i decyduje się na pochówek ukochanego brata. Przykład potrzeby sprawiedliwości znajdujemy w „Balladynie”. Król Kirkor robi wszystko by zwrócić Pustelnikowi-prawowitemu królowi, koronę. Ostatnia scena pokazuje nam że dobro zwycięża.
      Podsumowując, ludzie kierują się różnymi motywami w życiu do, których przede wszystkim należy pragnienie miłości, sprawiedliwości i władzy. Motywy te można zaobserwować we wspomnianych wyżej utworach m.in. Sofoklesa i Słowackiego. Jedną z najważniejszych wartości jest władza, którą chce osiągnąć każdy człowiek. Obok władzy dominuje także pragnienie miłości, która jest ważna w życiu każdego z nas, a ostatni motyw to potrzeba sprawiedliwości, każdy z nas pragnie aby dobro przeważało nad wszystkim. Powinniśmy pamiętać o tym by nie podejmować pochopnych decyzji i mieć na uwadze uczucia innych. 
Julia Tabert kl. IIe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz