wtorek, 18 lutego 2014

Ludzkie motywy postępowania na ścieżkach do celów


               W dzisiejszym świecie ludzie często dążą do wyznaczonych sobie celów za wszelką cenę. Nie uważam, że to źle, ale często ta cena jest o wiele większa niż gotowi byliśmy zapłacić. Kiedy jednak coś zaczynamy, z reguły też to kończymy.
         Jakie motywy kierują naszymi postępowaniami? Co decyduje o tym, że często decydujemy się postąpić niegodziwie, albo popełnić niedozwolone czyny?
          Żądza władzy jest częstym powodem czynów niemoralnych popełnionych przez człowieka. Ludzie chcąc dojść do władzy, często deprawują sami siebie i innych ze swojego otoczenia. Przykładem tego jest Balladyna, główna bohaterka dramatu Słowackiego postanawia zdobyć panowanie. Nie jest to jednak takie łatwe; po drodze musi znaleźć wpływowego męża, zabijając przy tym własną siostrę, następnie wykorzystać kogoś do pomocy, oraz wyeliminować przeciwników. Z początku nieświadoma tego, że zabiła własną siostrę Alinę, wkrótce jednak odkrywa w sobie mroczną naturę i zabija każdego na swojej drodze do władzy. Ona wie, że z tej drogi nie ma już powrotu, a jednak świadomie nią kroczy. Uważam, że jest to typowy przykład człowieka zdeprawowanego i skorumpowanego do kości, gotowego uczynić wszystko by osiągnąć swój cel – zdobyć władzę.
              Myślę, że nie zawsze to zło musi kierować ludźmi. Czasem znajdą się tacy, którzy są gotowi przeciwstawić się zwierzchnikom jeśli kroczą złą ścieżką. Idealnym przykładem tego jest Antygona z dramatu Sofoklesa, która nie zgadza się z wyrokiem Kreona i stara się pochować zwłoki brata, które niechybnie zostały skazane na potępienie. Dziewczyna wie, że nie wróży to nic dobrego, ale mimo wszystko postępuje tak jak podpowiada jej serce. Ratuje martwe ciało od zatracenia i jest gotowa ponieść konsekwencje. Mimo iż ciągnie to za sobą jeszcze więcej śmierci, Antygona pokazuje, że dobra wola i miłość potrafią wiele zdziałać i nie należy ich prowokować.
               Jestem przekonany, iż często na motywy naszego postępowania wpływają naprawdę drobnostki i nie powinniśmy przekreślać naszych celów z powodu niepowodzeń, lub też nadkładać starań by je osiągnąć czyniąc tym samym zło. Czasem, kiedy z czegoś zrezygnujemy, z czasem widzimy, że postąpiliśmy dobrze. Nie powinna nas zaślepiać chciwość, żądza władzy, chęć zemsty; powinniśmy wiedzieć, kiedy okazać dobroć i wyrozumiałość, kiedy łaskę, a kiedy po prostu zakończyć nasze działania. Gdyż każdy fałszywy ruch, może przerodzić się w coś znacznie gorszego co sprowadzi nas na złą drogę.
            Uważam, że to tylko i wyłącznie sam człowiek zdecyduje jaką drogę obierze oraz jakimi motywami się pokieruje. Tak naprawdę to tylko nasza sprawa czy rozsądek weźmie nad nami górę, czy może inne cechy...
Robert Płachta Kl. II D

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz